Már egy év után is megállapíhtató az élettársi tartásdíj a kapcsolat megszűnésekor, ha közös gyerek született. Ehhez azonban több feltételnek is teljesülnie kell, most ennek járunk utána.
Egyre gyakoribb, hogy tartós – akár évtizedekig fennálló – élettársi kapcsolatok szűnnek meg, és ezek után a feleknek nem egyértelmű, hogyan is rendezzék vagyoni viszonyaikat. De mielőtt a részletekbe nézünk, tisztázzuk, mit is nevezhetünk az élettársi kapcsolatnak: érzelmi és gazdasági közösségben élő személyek kapcsolata, akiknek senkivel nem áll fenn házassági életközössége illetve élettársi kapcsolata. Sokszor ebben sincs egyetértés, élettársi kapcsolat volt-e felek között. A közös gyermek esetén vélelmezzük az érzelmi és gazdasági közösséget. Amennyiben a pár időközben házasságot köt, az élettársi kapcsolat megszűnik, a házastársi vagyonközösség pedig az életközösség kezdetével jön létre.
Élettársak a vagyoni viszonyaikat közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt szerződéssel rendezhetik, ennek hiányában a Polgári Törvénykönyv rendelkezései irányadóak.
Polgári Törvénykönyv alapján az élettársak együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Tehát nincs közös vagyonuk mint a házasoknak.
Az életközösség megszűnése esetén bármelyik fél követelheti a másiktól az életközösség alatt keletkezett vagyonszaporulat kiadását. Az élettársat a vagyonszaporulat a szerzésben való közreműködés aranyában illeti meg. Ha ez az arány nem megállapítható, vélelmezzük az egyenlőséget. Fontos szabály, ahogy ami a házastársak esetében különvagyon, az a kör nem számít bele a vagyonszaporulat körébe sem. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül. Ezek jellemzően:
- életközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgyak;
- örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgyak;
- szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog;
- személyét ért sérelemért kapott juttatás;
- személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy;
- különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.
Vagyonszaporulat fogalmilag sem lehet negatív: az mindig pozitív vagyon.
Élettársi tartás is megilletheti az élettársat, amennyiben az életközösség legalább egy évig fennállt és közös gyermekük született. Ebben a körben fontos szempont a rászorultság, az önhiba hiánya és a másik oldalon a teljesítőképesség.
A fentiekből jól látható, hogy ez egy elég összetett rendszer, melyre vonatkozóan a bírói gyakorlat is folyamatosan változik, így mindenkinek javaslom ebben a kérdésben szerződés kötését.