Az alapítvány egy tartós cél folyamatos megvalósítására létrehozott jogi személy. Ez a cél az alapítvány létének esszenciája és később csak nagyon szűk körben módosítható.
Az alapító az alapító okiratban meghatározza az alapítványnak juttatott vagyont és az alapítvány szervezetét.
Az alapítvány tevékenységének több korlátja is van. A legfontosabb, hogy nem alapítható gazdasági tevékenység folytatására. Az alapítvány kizárólag az alapítványi cél megvalósításával közvetlenül összefüggő gazdasági tevékenység végzésére jogosult. Alapítvány nem létesíthet alapítványt és nem csatlakozhat alapítványhoz. Az alapítvány nem hozható létre az alapító, a csatlakozó, az alapítványi tisztségviselő, az alapítványi szervek tagja, valamint ezek hozzátartozói érdekében.
Az alapítványt jellemzően egy alapító hozza a létre, de a jogszabály azt sem zárja ki, hogy több személy együttesen létesítse azt. Ez utóbbi esetben az alapítói jogokat az alapítók együttesen gyakorolják.
Név, cím, kutatórium
Egy név, ami összetéveszthetetlen más szerveztek nevével.
A székhely címe talán az elsődleges adat, amire szükség van. A székhely az alapítvány bejegyzett irodája, ahol biztosítania kell a részére címzett jognyilatkozatok fogadását és a jogszabályban meghatározott alapítványi iratok elérhetőségét. A bíróság felé tulajdoni lappal és használati jogcímtől függően egyéb dokumentumokkal kell igazolni a használati jogosultságot.
A kuratórium az alapítvány ügyvezető szerve, képviseli az alapítványt, kezeli annak vagyont. Jellemzően három fő alkotja, alapító az alapítvány egyszemélyes ügyvezető szervéül kurátort nevezhet
Fontos összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak a kuratóriumra, kuratóriumi tagokra: alapítvány kedvezményezettje és annak közeli hozzátartozója nem lehet a kuratórium tagja, illetve az alapító és közeli hozzátartozói nem lehetnek többségben a kuratóriumban.
Jellemzően az alapító nyilvántartásba vételi szándékával, alapító okirat aláírásával jön létre a jogi személy, de különös esetekben az alapítvány írásbeli végrendeletben vagy öröklési szerződésben is létesíthető.
A végrendeletben vagy öröklési szerződésben létesített alapítvány a nyilvántartásba vétellel az alapító halálának időpontjára visszamenő hatállyal jön létre.
És persze pénz – de mennyi?
Az alapító köteles az alapítványi cél megvalósításához szükséges, az alapító okiratban vállalt vagyoni juttatást teljesíteni. Sok esetben kérdezik tőlem az ügyfelek, mekkora összeg elegendő. Itt nem határoz meg a jogszabály pontos összeget. Attól is függ, hogyan tervez gazdálkodni az alapítvány, de jellemzően, ha elegendő a tevékenység megkezdéséhez – ami teljesen egyéni – akkor a bíróság elfogadja azt. Az alapítvány vagyonát céljának megfelelően, az alapító okiratban meghatározott módon kell kezelni és felhasználni. Amennyiben a nyilvántartásba vételhez szükséges összes dokumentum rendelkezésre áll, a benyújtást követő hatvan napon belül dönt a bíróság a nyilvántartásba vételéről., Amennyiben az alaptó okirat mintaokirattal készült, ez lerövidül 15 napra.