Mit jelent szülőnek lenni – a Polgári Törvénykönyv szerint?

Forrás: freepik.com

A szülői felügyelet kiskorú gyermek szüleit megillető jogok és kötelezettségek összessége. 

Nem lehet sem felhagyni vele, sem lemondani róla. A bíróság megszüntetheti a szülői felügyeleti jogot  bizonyos esetekben pedig automatikusan  megszűnik – ilyen például a nagykorúvá válás, az örökbefogadás vagy a halál.

  A Polgári Törvénykönyv a  szülői felügyeletet az alábbi jogok és kötelességek összességeként értelmezi:

  • a gyermek elnevezése,
  • gondozása,
  • nevelése, 
  • tartózkodási helyének meghatározása,
  • vagyonának kezelése,
  • törvényes képviseletének jogát és kötelességét, a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak a jogát foglalja magában. 

A jogszabály azt is kimondja, hogy a szülők kötelesek a gyermekkel együttműködve gyakorolni a szülői felügyeletet bevonni őt a kérdésekbe, véleményét figyelembe venni a koránek és érettségének megfelelő súllyal.  Fontos azonban, hogy az együttműködési kötelezettség nem jelenti a közös döntési jogot és kötelezettséget – a közös döntések felelőssége is minket, szülőket terhel tehát.

Az együtt élő szülők közösen egyenjógú felekként gyakorolják a szülői felügyeleti jogot. Ez egészen addig a  különélő szülőkre is igaz, , amíg erről másként nem állapodnak meg vagy a bíróság máshogyan nem dönt.  Tehát önmagában a szülők különválása nem szünteti meg a közös szülői felügyeleti jogot.

Különélő szülők szülői felügyeleti kérdéseit rendezheti megállapodás vagy bírósági döntés. 

Amikor a különélő szülők megállapodással rendezik a közös gyermekük szülői felügyeleti kérdéseit, két utat választhatnak: vagy egyik szülő gyakorolja a szülői felügyeleti jogot, vagy közösen gyakorolják azt.  A közös szülői felügyelet úgy is gyakorolható, hogy a szülők azonos időtartamban jogosultak és kötelesek a gyermek nevelésére, gondozására, –  ez az ún. váltott gondoskodás,  ami egyre elterjedtebb napjainkban. Minden esetben fontos az egyéni körülmények mérlegelése. A közös szülői felügyelet és a váltott gondoskodás például nehezen kivitelezhető a távol élő szülők esetében.

A szülői felügyeleti jogról történt hallgatólagos megállapodásra utal az a helyzet, amikor a gyermek hosszabb ideje egyik szülő háztartásában nevelkedik és a másik szülő ezt elfogadja.   

Amennyiben bíróság rendezi a szülői felügyelet kérdéseit, a bíróság az egyik szülő kérelmére is dönthet a szülői felügyelet közös gyakorlásáról, ha az a kiskorú gyermek érdekében áll. A bíróság a döntés során azt mérlegeli, hogy a gyermek testi, szellemi és erkölcsi fejlődése miként biztosítható a legkedvezőbben. Ha a bíróság a szülői felügyelet gyakorlására az egyik szülőt jogosítja fel, a gyermekétől különélő szülő a szülői felügyeleti jogokat (a gyermek sorsát érintő lényeges kérdések kivételével) nem gyakorolhatja.

A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek az alábbiakat nevezzük:  

  • a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, 
  • szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, 
  • állampolgárságának megváltoztatása és 
  • iskolájának, életpályájának megválasztása. 

Nagyon fontos rendelkezése a jogszabálynak, hogy a különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet az egyik szülő gyakorolja. 

Ha a közös szülői felügyeletet gyakorolva a szülők valamiben mégsem tudnak megállapodni – a lelkiismereti és vallásszabadság körébe tartozó kérdés kivételével – akkor arról a gyámhatóság dönt.

Ha a szülők már nem tudnak együttműködni, kérhetik a szülői felügyelet megszüntetését a bíróságtól. Mivel egy különvált párról van szó – az együttműködés itt kizárólag a gyermek érdekében történő kommunikációra való képességet jelenti. 

Dr. Ladányi Emese

2015 óta dolgozom egyéni ügyvédként, a Budapesti Ügyvédi Kamara tagjaként. Diplomám a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán szereztem 2011-ben.

Szívesen nyújtok jogi segítséget magánszemélyeknek, és több céggel is együttműködöm a napi ügyeik támogatásában magyar és angol nyelven.

Elsősorban ingatlanjoggal, polgári jogi szerződésekkel, idegenrendészeti ügyekkel, társasági joggal, civil szervezetekkel valamint munkajoggal és családjoggal foglalkozom.

További cikkek